דקים ופרגולות

דקים ופרגולות מעץ- הכנה לקיץ

השמש הישראלית ביולי-אוגוסט לא עושה חיים קלים לעץ שנשאר חשוף אליה, הפרגולות שלנו, הדקים, גדרות העץ, ריהוט גינה מעץ וכו. נפגעים ומתבלים תחת השמש הקופחת, הקרינה מחלישה את הצבע או הציפוי וכך משאירה את העץ חשוף וכאשר העונה הרטובה מגיעה, המים נכנסים ותהליך הריקבון של העץ מבפנים מתחיל.

נוכל לראות הופעת כתמים לבנים, ירוקים (בייחוד ליד בריכות) ושחורים מה שמעיד על פטריה בעץ. הריח, הטרמיטים ושאר מזיקים יבואו בעקבותיהם..

כדי להימנע מאלו וממפגעים אחרים חשוב פעם בשנה להעניק לעץ את הטיפול הראוי לו, על ידי ניקיון, צביעה או שימון מחדש.

ישנם צבעים שמיועדים ומתאימים לתנאי חוץ, ורק בהם יש להשתמש.

פרגולות:

הניקיון הוא שלב חשוב בחידוש העץ, חכו לימים חמים ונקו את העץ בעזרת חומרי ניקוי ומסיר שומנים, חכו לייבוש מלא ואז בעזרת נייר שיוף (גרעין 300 יעבוד מעולה! ללכלוך או כתמים קשים אפשר להשתמש בנייר גס יותר)  מנקים ומשייפים את העץ בייחוד בפינות ובחיבורים ומנקים מאבק, במידה ויש חורים או נקבים בעץ אפשר לסתום אותם עם מסטיק אקרילי בגוון העץ ולחכות לייבוש מלא לפני הצביעה.

צובעים בעזרת רולר או מברשת, בצבע או לכה עמידה לתנאי חוץ שאפשר לקנות בכל חנות עשה זאת בעצמך. נערו היטב והיצמדו להוראות היצרן, כדי להגיע לגימור חלק יותר חכו לייבוש מלא, שייפו קצת וצבעו שוב.

דקים:

ישנם הרבה חומרים, שיטות ודרכים לחדש ולרענן דקים, בעצם כל מתקין ימליץ על שיטה וחומר אחר.

אך אם החלטתם לעשות את זה לבד, דאגו תחילה לשטיפה ונקיון יסודי של הדק וזה גם הזמן לאטימות סיליקון במקומות שצריך, חכו לייבוש מלא, שייפו בעזרת נייר שיוף והחליקו את הדק, נגבו מאבק ואז יישמו את הציפוי אם בלכה מתאימה או בשמנים כמו בשמן פשתן או שמן על בסיס אגוז, תלוי בסוג העץ.

לדקים הבנויים ליד הבריכה מומלץ למרוח גם שעווה בן היתר למניעת החלקה.

טיפ: החודשים הטובים ביותר לחידוש פרגולות ודקים הם אפריל-מאי

סוד: עדיף ליישם את הציפוי לאחר רדת השמש.

× איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן